“Jestli přijdeme o květen, bude to hodně špatné,” zareagoval ihned na nařízení vlády Jiří Marek, zakladatel a ředitel rodinné zoologické zahrady Zoopark Zájezd.

Zatímco lidé v zoo stále tápali, zda musí mít zavřené i venkovní prostory, když jsou srovnatelné s parky, Vláda jasně rozhodla. Otevřít návštěvníkům mohou skoro v poslední vlně uvolňování restrikcí až na konci května. “Chápeme, že ve větších zoo se lidé často tísní, ale právě zoo, jako je ta naše, si návštěvníci chválí pro klidné prostředí, kde se na zvířata nejste nuceni dívat skrz davy. I tak ale zoo nemůže být rizikovější než hypermarket nebo farmářský trh. Lidé jsou zde na čerstvém vzduchu a navíc by nebyl žádný problém omezit počet návštěvníků,” doplňuje Marek.

Domníváme se, že vláda svůj záměr konzultovala s velkými, státními zoo, ale bohužel opomenula více než polovinu českých zoo, které nevlastní stát, ale milovníci zvířat, chovatelé a nadšenci. Ty, které jsou na návštěvnících zcela závislé a “přijít o květen” pro ně může být otázkou přežití. Zpřístupnění zoologických zahrad rozšíří možnosti pro bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu a aktivní trávení volného času rodinám, které jsou s dětmi již několik týdnů zavřené v bytech. Rádi bychom vyzdvihli také zooparky a botanické zahrady, o kterých se plán na uvolňování vůbec nezmiňuje.

Zatímco před pár lety si jen málokdo uměl představit, že by mohla soukromá zoo fungovat, dnes už si i ony dokázaly vydobýt své místo a respekt. Jsou oblíbeným místem pro rodiny s dětmi, hrají důležitou roli v ochraně životního prostředí a ohrožených druhů, mají za sebou světové úspěchy v chovatelství a jsou nedílnou součástí volnočasového vzdělávání. V Zooparku Zájezd, který má návštěvnost 45 tisíc lidí za rok, je k vidění například největší veřejná kolekce chameleonů na světě. “Nedávno se nám narodila mláďata vzácného chameleona límcového, který je dalším z cca 50 odchovaných druhů. Takové věci nyní možná už nebudou možné, jestli budeme muset provoz zoo výrazně omezit, nebo třeba i úplně zrušit,” říká Marek a neumí si představit, že by zoo, kterou se svým týmem den co den buduje, měl opravdu zavřít. Optimismus mu dodávají podporovatelé, kteří si kupují vstupenky či poukazy na krmení zvířat, které budou moci uplatnit později. Přibylo i velké množství adoptivních rodičů a drobných dárců.

Vedení Zooparku Zájezd oslovilo ostatní zoo a obrátilo se také na botanické zahrady, aby získalo další podporu. Snad se podaří (pokud to celková situace v Česku dovolí) květen zachránit.

Kontakt pro média:
Daniel Koleška
koleska@zoopark-zajezd.cz
Tel.: 606 450 210
Odkaz na fotografie ze zoo pro použití online

TZ ke stažení